Kalp Krizi Belirtileri Ve Nedenleri

Kalp Krizi Belirtileri ve Nedenleri – Ne Yapılmalıdır?

Göğüs kafesi içerisinde orta hattın daha solunda bulunan ve insanlar için hayati önem taşıyan kalp, günde ortalama olarak 100 bin kez kasılır. Erkeklerde ortalama 340 gram, kadınlarda ise 300 ile 320 gram arasında değişen kalp kaslı bir yapıya sahiptir ve günde 8000 litre kan pompalar. Kalpte meydana gelen herhangi bir rahatsızlık, koroner kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları ya da kalp krizi ile sonuçlanabilir.

Kalp Krizi Nedir?
Tıptaki adı “miyokard enfarktüs” olarak bilinen kalp krizi insanları tedirgin eden ve halk arasında korkulan rahatsızlıklardan biridir. Birçok kişi “Kalp krizi nedir?” sorusuna yanıt ararken, birçoğu da “Kalp krizi neden olur?” sorusunun cevabını merak eder. Kalp krizi, kalbi besleyen damarların tıkanması ve bunun sonucunda da kalbin kas dokusunun hasar görmesi durumudur. Kesilen kan akışı, kalbin büyük oranda hasar görmesine sebep olur. Bu nedenle zamanında ve doğru şekilde yapılan müdahale ile damarların açılması ve doku kaybının önlenmesi gerekir.

Kalp Krizi Belirtileri
Kalp krizinin hafif ya da ağır birçok belirtisi olabilmektedir. “Kalp krizi belirtileri nelerdir?” sorusuna verilen yanıtlar ile en temel kalp krizi belirtileri anlaşılabilir. Kalp krizi geçiren bireyin hissettiği ilk belirti şiddetli bir göğüs ağrısıdır. Göğüs kafesine adeta bir ağırlığın çöktüğü ve baskı yapan bir ağrıdan söz edilebilir. Bunun yanı sıra ağrı çene, sırt, omuz, kol, karın ya da boyuna da yayılabilir. Sağ kol uyuşması da bazı durumlarda kalp krizi belirtisi olabilir. Bazı durumlarda sol el parmağın uyuşmasının da kalp krizi ile bağlantısı olabilmektedir .

Kalp krizi belirtileri ne kadar sürer sorusuda insanların merak ettiği sorular arasındadır. Kalp krizinde ağrı gerekli müdahale yapmadan kendi kendine geçmez.

Kalp krizi belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma, ani soğuk ter basması, baş dönmesi, bireyin genel durumunda yaşadığı sıkıntı, çabuk yorulma, nefes darlığı ve ritim bozukluğu da yer almaktadır. Kalp krizinde belirtiler her zaman şiddetli ve ani göğüs ağrısı şeklinde meydana gelmeyebilir. Bazı insanlar, belirgin şikâyetler oluşmadan sessiz ve gizli kalp krizi geçirebilmektedir (özellikle şeker hastalığına sahip olan bireyler). Erkeklerde kalp krizi belirtileri, kadınlara göre farklılık gösterebilir. Amerikan Kalp Derneği’nin yapmış olduğu araştırmalara göre sırt ya da çene ağrısı, nefes darlığı, kusma ve bulantı gibi belirtiler erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlar da ise kalp krizi belirtileri daha çok göğüs kafesi odaklıdır. Erkeklerde ise göğüs kafesine baskı ile başlar ve kola doğru yayılır.

Kalp Krizi Nasıl Oluşur?
Kalp krizinin oluşumuna neden olan temel olay damar duvarında biriken kolesterole bağlı oluşan plakların yırtılmasıyla oluşan pıhtıdır. Pıhtının oluşmasıyla birlikte damar tıkanarak kalp kasının kan ihtiyacı karşılanamamaktadır. Kalp kası hücreleri ölmeye başlar ve tıkalı bölgede kalp kası fonksiyonunu giderek kaybeder. Geçen her saniye kaybedilen kalp kası hücresi demektir. Bu sebepten kalp krizine erken müdahale hayati öneme sahiptir.

Kalp Krizi Nedenleri
Kalp krizi nedenleri içinde en önemli nokta, kolesterol plaklarının arter duvarına birikmesidir. Bu durum sonucunda damar duvarlarında sertleşme meydana gelir ve arter iç kanalında daralma görülür. Daralan damarlar yeterince kan akışı sağlayamazsa, kalp kasına yeterli miktarda oksijenli kan gidemez. Kalp krizine neden olan diğer etkenler arasında sağlıksız beslenme, aşırı stres, genetik yatkınlık ya da sigara öncelikli olarak sayılabilir.

Pek çok insanda koroner damarlara yağ ya da plak birikimi yıllar boyunca sessiz bir şekilde devam eder. Üst üste eklenen bu faktörler zamanla damarların tıkanmasına neden olurken, özellikle sigara kullanımı hızlandırıcı etki olarak rol oynar. Sigara kullanan kadın ve erkek fark etmeksizin kalp krizi geçirme oranı sigara kullanmayan bireylere göre 3 kat daha fazladır.

Kalp krizinin bir diğer nedeni de kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL oranının yüksek olmasıdır. Bu tür kolesterolü en alt seviyede tutmak için salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler, kırmızı et, midye, kalamar, kızartma, sakatat, mayonez vb. tam yağlı ürünler ve tereyağı gibi gıdaların tüketilmemesi gerekir.

Şeker hastalığı da kalp krizi riskini artıran nedenlerdendir. Yapılan araştırmalara göre, şeker hastalığı bulunan kişilerin kalp krizine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Şeker hastalı ğı önce damar duvarlarındaki esnekliği yok eder, kandaki pıhtılaşma seviyesini artırır ve damar iç yüzeyindeki hücrelerin daha kolay hasar almasına sebep olur. Bunların yanı sıra hareketsizlik ve sağlıksız beslenme gibi durumlar da eklenince kalp krizi riski artmaktadır.

Kalp krizinin diğer nedenleri şöyle sıralanabilir:

Yüksek tansiyon (hipertansiyon),
Obezite,
Fiziksel aktivite azlığı,
Doğuştan getirilen kalp hastalıkları,
Yaş (kadınlarda >55, erkeklerde >45).
Kalp Krizi Ne Kadar Sürer?
Göğüste yanma ve sıkışma , hareketlerde zorluk, soğuk terleme ve nefes darlığı, kalp krizinin ilk belirtileri arasındadır. Bu belirtiler eğer kalp damarındaki tıkanma yüksek orandaysa saatler boyu devam edebilir, gerekli müdahale yapılmadan ağrının geçmesi pek mümkün değildir. Eğer damar tam tıkanmamışsa ve sadece daralma mevcutsa 10-15 dakika kadar şiddetli göğüs ağrısı şeklinde kendini göstermektedir. Kalp krizi ne kadar sürer sorusuna yanıt arayanlar bu belirtileri takip etmeli ve belirtiler görüldüğü andan itibaren alınması gereken önlemleri en hızlı şekilde almalıdır.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?
Kalp krizi anında ne yapılmalı sorusu, kriz anında hem bireyin kendisi hem de yakınları için önem taşır. Kalp krizinin ilk ve en güçlü belirtisi olan göğüs ağrısı, baskı ve yanma şeklinde başlar ve daha sonra boyun ve kola doğru yayılır. Sırtta ve alında soğuk terleme başlar. Kalp krizi çoğu zaman şiddetli belirtilerle ortaya çıkar fakat bazen de hafif bir rahatsızlık şeklinde görülebilir. Bu esnada ağrı hareket etmekle artış gösterir, dinlenmekle azalsa da tamamen geçmez. Bu belirtiler yarım saatten uzun sürebilir ve soğuk terleme ile mide bulantısı eşlik edebilir. Bu nedenle ister hafif ister şiddetli; göğüs ağrıları her zaman önemsenmelidir.

Kalp krizi anında dakikalar ile yarışılır. En kısa sürede bir sağlık birimine ulaşmak büyük önem taşır. Kalp krizi geçiren kişi asla yalnız hastaneye gitmemeli, merdiven çıkmak gibi daha çok oksijen gerektiren hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır. Hem kendiniz için hem de çevrenizde kalp krizi geçiren bireyler için alabileceğiniz öncelikli önlemler şunlar olabilir:

Kalp krizi belirtilerinden biri başladığı ilk yapılacak iş profesyonel yardım çağırmaktır. Yani hemen 112 aranmalıdır.
Eğer yalnızsanız ve telefonunuza yakın bir yerdeyseniz hemen ambulansı ve yakınlarınızı arayarak haber verin.
Üzerinizdeki kıyafetlerin yaka kısımlarını gevşetin/açın.
Kalp krizinde müdahale ilkyardım gerektiren bir durum olduğundan, yanınızda deneyimli biri varsa mutlaka yardım isteyin. Eğer kişi ilkyardım eğitimi almamışsa, size müdahale etmesine kesinlikle izin vermeyin ve hemen ambulansı aramasını isteyin. Eğer ilk yardım eğitiminiz yoksa kalp krizi geçiren kişi ne kadar yakınınız olursa olsun müdahalede bulunmamalısınız.
Pencere ve kapıları açarak ortamın bol bol oksijenle dolmasını sağlayın.
Araba kullanırken kalp krizine yakalanma durumunda hemen aracı kenara çekerek yardım isteyin.


Stent Takılan Hasta Tekrar Kalp Krizi Geçirir mi?
Kalp krizi sonrası, tıkanan damarın açılması için anjiyo yapılmasına karar veren doktor tarafından stent kullanılarak tıkamış damarlar açılmaktadır. Kalp krizi geçiren hastaya ilk müdahalelerden biri olarak görülen stent takılması, uzman doktor tarafından hastane ortamında yapılmalıdır. Cerrahi bir müdahale olarak tanımlanan stent takılması, diğer ameliyatlarda da olduğu gibi bazı riskler taşır. Stent takıldıktan sonra bazı damarların stenti almama gibi riski de bulunmaktadır. Bu durumda da akıllara “Stent takılan hasta tekrar kalp krizi geçirir mi?” sorusunu gelir. Bahsedildiği gibi damarların stent almama durumunda damarlarda yeniden tıkanma ya da daralma meydana gelirse, kişinin ikinci bir kalp krizi geçirme olasılığı vardır. Bu nedenle müdahaleden sonraki süreçte belirtilen süre boyunca doktorun tavsiyelerine muhakkak uyulmalı, verilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalı ve kontroller aksatılmamalıdır.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.