Kabakulak

Kabakulak, tükürük bezlerinde şişliğe yol açarak yanaklarda dolgun görünüme neden olan bir enfeksiyondur. Basit bir çocukluk çağı hastalığı olarak görülse de, nadiren menenjit, ensefalit, işitme kaybı, orşit ( testiste iltihabi şişlik ) benzer biçimde ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Özellikle 2-12 yaş arası aşısız çocuklar risk grubundadır. Bebeğinize ilk olarak 15 ayda yaptıracağınız Kızamık ve Kabakulak aşısı ile birlikte bu hastalığa karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ancak tek doz aşı, ömür boyu koruyucu olmadığından tavsiye edilen zamanda tekrarını yaptırmayı da unutmamalısınız!

Hastalık, çoğu zaman ateş, iştahsızlık, halsizlik ile adım atar. Ardından tükürük bezinin şişmesiyle yanakta tek yada iki taraflı dolgun bir manzara ortaya çıkar. Çocuk çene hareketlerinde ağrıdan, yutma güçlüğünden ve ağız kuruluğundan şikayet eder. Bazen baş ağrısı, karın ağrısı ya da kusma da olabilir. Mikrobu almış kişilerin 1/3′ ü de alemet göstermeden hastalığı geçirirler.

Hasta ile yakın temasla, bilhassa solunum yoluyla, öpmeyle, aynı bardak, çatal kaşığı kullanmakla çevredekilere de bulaşır. Bulaşıcı dönem, şişliğin başlamasından 1 gün evvel 9 gün sonrasına dek devam eder. Bu süreçte okul giden çocuğun evde izole edilmesi ve sık sık el yıkamaya önem verilmesi gereklidir. Hasta ile temas ettikten 2-3 hafta sonra mikrobun bulaştığı diğer kişilerde de belirtiler görülmeye başlar.

Hastalık sırasında lüzuma nazaran doktorun önereceği ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Yumuşak, çiğnerken zorluk yaşanmayan ve özellikle asitli olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Eğer; şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, ısrarlı kusmalar, uyku hali, testislerde ağrı varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Detaylı bilgi için bir uzmana danışın.