Özel Medipark Tıp Merkezi

Gül Hastalığı

Gül Hastalığı

Gül Hastalığı Nedir? Nedenleri ve tedavisi

Gül Hastalığı Nedir?
Yüzün orta kısmında yerleşen kızarıklık, sivilce benzeri kabarıklıklar ve bazen ödem gibi bulgular gösteren kronik bir deri hastalığıdır. Genellikle orta yaştaki bireylerde özellikle açık tenli ve renkli gözlü kişilerde ve kadınlarda daha sık görülür. Başlangıçta tekrarlayan kızarıklık yanma atakları olurken zaman içinde sivilceler, kılcal damar genişlemeleri, ödem ve dokuda şiş görünüm benzer biçimde bulgularla kronikleşebilir. Klinik görünümüne nazaran muhtelif gül hastalığı türleri vardır:

Ciltte kızarıklık ve/yada telenjiektazi (kılcal damarlarda genişleme) oluşumu, eritematotelenjiektazik rozasea olarak adlandırılır.
Yüzde kızarıklık ve sık sık tekrarlayan sivilce benzeri kabarıklıklar veya iltihaplı dokular papülopüstüler rozasea olarak adlandırılır
Özellikle burun kısmı olmak üzere deride kalınlaşmalar ile birlikte nodüller, kızarıklık oluşumu phymatous rozasea olarak adlandırılır.
Eğer hastalık gözü etkilerse oküler rozasea olarak adlandırılır.

Tanı genellikle klinik bulgular ile konulmaktadır. Bazen karıştığı öteki hastalıklardan ayırt edilebilmesi için deri biyopsisi gerekebilir.

Gül Hastalığı Neden Olur?
Gül hastalığına yol açan faktörler tam olarak bilinmemektedir.

Neden olabileceği öne sürülen faktörler

Genetik yatkınlık,
Midede bulunan helikobakter pilori enfeksiyonu ve deride bulunan demodeks akarları benzer biçimde enfeksiyöz nedenler
Yüksek sıcaklığa yada güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması şeklinde çevresel faktörler
Derideki doğal bağışıklık sistemindeki dengesizlik
Psikolojik stresler
Gül Hastalığı Tedavisi
Kronik bir hastalık olan gül hastalığının tedavisi klinik tiplerine gore değerlendirilmektedir ve hastalık tedavi ile baskı dibine alınabilmektedir.

Öncelikle hastalığı şiddetlendiren etkenlerden uzak durulması gerekmektedir.

Bunlar
Güneş maruziyeti
Aşırı sıcak ve soğuk maruziyeti
Sıcak içecekler ve baharatlı gıdaların alımı, alkol tüketimi
Stres ve yoğun egzersiz
Deriyi tahriş edici temizlik ve şahsi bakım ürünleri
Damarları genişleten birtakım ilaçların kullanımı (birtakım tansiyon ilaçları)

Tedavide ilk önce güneşten korunma, hafif olgularda topikal tedaviler kremler ve jeller olmak üzere, şiddetli olgularda sistemik antibiyotikler ,sistemik isotretinoin tedavileri tek başlarına yada topikal tedavilerle bir arada kullanılabilir.

Yüzdeki kılcal damarlanmalar ve kızarıklık oluşumu için lazer tedavileri ve burunda şekil bozukluğu oluşturan klinik tipinde cerrahi tedaviler kullanılabilmektedir.

Gül Hastalığı
Kesin ve tek bir tedavi yöntemi olmayan roza gül hastalığı, iyileşmesi zor olsa da uygun tedaviler düzenli takipler ile test altında tutulması olası olan bir hastalıktır.

Scroll to Top
Bize Yazın
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?